Summary: The Mom Test

Igor Kotlyarenko
5 min readJun 6, 2023

Книжка Роба Фітцпатріка “Запитай маму!” про те, як вичавити максимум від особистого спілкування носія ідеї з потенційним клієнтом/користувачем. Рекомендується всім, хто займається UX-дослідженнями, хоче розвивати свій продукт або створити щось нове.

Головні ідеї книжки ґрунтуються на принципах методологій Customer Development та Lean Startup. Автор кілька разів згадує набір практик і підходів, що увібрали в себе найкраще з систем бережного виробництва, дизайн-мислення, а також патернів розвитку успішних нині компаній (Twitter, Dropbox, Facebook, Airbnb та ін.)

Один із головних інструментів цих методологій для отримання прихованих знань про клієнта на старті розробки — інтерв’ю. Хорошого інтерв’юєра від поганого відрізняє уміння ставити правильні запитання та інтерпретувати відповіді, які можуть бути як вербальними, так і невербальними.

Суть тесту для мами

Тест для мами — набір простих правил, які допоможуть сформулювати правильні запитання, у відповідь на які навіть ваша мама не зможе збрехати.

Люди за замовчуванням багато брешуть, часто несвідомо. Завдання людини, яка проводить інтерв’ю, ставити якомога менше запитань про свій продукт і якомога більше про реальні проблеми.

Якщо ви зможете уникнути згадок про саму ідею, то запитання, які ви ставите, автоматично стануть кращими. Це найпростіше і найефективніше поліпшення, яке ви можете внести в спілкування з клієнтами.

Три правила, які обов’язково допоможуть:

  • Говоріть із людьми про їхнє життя, а не про вашу ідею
  • Запитуйте про конкретні речі, які відбувалися в минулому, а не про погляди чи думки на перспективу
  • Менше говоріть, більше слухайте

Думки не приносять користі

Типовий приклад поганого запитання: “Ви купили б продукт, який виконує завдання Х?”

Ви просите висловити думки та гіпотези, звертаючись до надмірно оптимістичних людей, які хочуть, щоб ви були задоволені. Майже завжди у відповідь на запитання на кшталт цього люди кажуть “Так”, що позбавляє їх усілякого сенсу.

Люди не можуть знати відповіді на це запитання. На це завжди впливає купа чинників: якість продукту, наскільки сильна конкуренція на ринку, чи потрібен ринку продукт узагалі, як ви залучаєте перших користувачів, як ви покращуєте продукт під час роботи, тощо.

Припустимо, ви розробляєте застосунок з управління роботою з постачальниками для будівельних компаній. Ви можете попросити їх продемонструвати, як вони виконують цю роботу зараз. Запитайте, що в цій роботі їм подобається і не подобається. Запитайте, які ще інструменти та процеси вони пробували застосовувати, поки не зупинилися на тому, чим користуються зараз. Чи шукають вони активно, чим це можна було б це замінити? Якщо так, то що стало каменем спотикання? Якщо ні, то чому? На чому вони втрачають гроші, використовуючи поточні інструменти? Чи є кошти для придбання більш досконалих інструментів? Потім узагальніть усю отриману інформацію і вирішіть для себе, чи хороша ваша ідея.

Спостерігайте за клієнтами

Уважне вивчення всього алгоритму дій допомагає “одним махом” отримати відповіді на цілу низку запитань: як вони розподіляли час, якими інструментами вони користувалися, з ким вони спілкувалися? З якими обмеженнями вони стикаються щодня і загалом у житті? Як впишеться в цей щоденний розпорядок пропонований вами продукт? З якими інструментами, продуктами, програмним забезпеченням і завданнями необхідно інтегрувати ваш продукт?

Якщо у відповідях на ваші запитання можуть приховано або явно закладатися якісь недоречні або неправдиві думки, то спостереження вкаже на справді важливі точки і прояснить картину.

Список золотих правил

По ходу книги автор підкреслює “золоті правила” про стартову роботу з ідеями, про спілкування під час інтерв’ю, про комунікацію з людьми в принципі. Виніс для себе список найцікавіших:

  1. Якщо потенційні клієнти не намагалися знайти рішення проблеми самостійно, вони не звернуть жодної уваги на рішення, запропоноване вами (і не куплять його)
  2. Хоча люди рідко готові сказати вам з усією визначеністю, скільки вони вам заплатять, вони часто можуть показати, що становить для них цінність
  3. Люди хочуть вам допомогти, але роблять це рідко, якщо ви не надасте їм поважну причину
  4. Компліменти, які ми чуємо від клієнтів, схожі на самоварне золото: вони яскраві, відволікають нашу увагу та абсолютно марні. Якщо наприкінці зустрічі всі один одного хвалять і обіймаючись розходяться, спробуйте конкретизувати, в чому полягав успіх. Чому цій людині сподобалася ідея? Скільки грошей вона зможе заощадити з її допомогою? Як вона впишеться в його життя? Що ще вона намагалася зробити, щоб вирішити цю проблему, але безуспішно? Якщо ви не знаєте відповідей на ці запитання, значить, ви почули комплімент, а не отримали реальну інформацію.
  5. Ідеї та запити функцій слід аналізувати, а не сліпо виконувати.
  6. Якщо уявити, що серед вашої сотні перших користувачів є десять груп із різними запитами щодо функціоналу, то впроваджуючи все для всіх ви можете вбити продукт.
  7. Будь-хто скаже, що ваша ідея чудова, якщо ви будете говорити про неї досить наполегливо.
  8. Чим більше ви говорите, тим менше ви робите. Інтерв’ю, аналіз і обговорення — це важливо, але в кінці завжди продукт або зроблений, або не зроблений; або вчасно, або ні.
  9. Щонайменше одне запитання, яке ви ставите під час будь-якої розмови, має приводити вас у жах. Запитання мають бути сміливими.
  10. Рухайтеся від загального до приватного і не заглиблюйтеся в деталі, поки ви не отримаєте потужний сигнал. Ця рекомендація стосується і вашого бізнесу загалом, і кожної конкретної розмови.
    У вас завжди має бути готовий список із трьох найважливіших питань.
  11. Знайомитися з клієнтами та їхніми проблемами краще під час короткої бесіди про прості речі, ніж під час довгих формальних переговорів. Взагалі, прибирати стіну формалізму під час зустрічей — окремий вид майстерності, і її необхідно вчитися.
    “Клієнти”, які залишаються з вами на дружній ноті, але не збираються у вас нічого купувати — особливо небезпечне джерело неоднозначних сигналів.
  12. Якщо після зустрічі, присвяченій продукту або продажам, ви не знаєте що відбуватиметься далі, то зустріч виявилася марною.
  13. Що більше ресурсів вони [користувачі/клієнти] вкладають, то з більшою довірою ви можете сприймати ті приємні речі, які вони вам говорять.
  14. На ранніх етапах продажів більш значуща мета — це інформація. Доходи — всього лише побічний ефект.
  15. Якщо вас дійсно щось цікавить, знайдіть привід, щоб обговорити це. Тоді вам не доведеться розповідати про вашу ідею з нуля, і бесіда буде приємною для обох співрозмовників. Взагалі, вам не обов’язково згадувати навіщо ви намагаєтеся запитати про ті чи інші речі, ви можете просто приємно спілкуватися.
  16. Теорія шести рукостискань може бути застосована і до спілкування з клієнтами. Поставивши кілька потрібних запитань, ви знайдете будь-яку людину, яка вам необхідна.
  17. Продовжуйте говорити доти, доки ви чуєте щось нове.
  18. Хороші клієнтські сегменти формуються за принципом “хто-де”. Якщо вам незрозуміло, де шукати клієнтів, то продовжуйте ділити обраний сегмент на менші підгрупи, доки не набудете ясності.
  19. Якщо вам незрозуміло, що ви хочете дізнатися, не потрібно навіть заводити розмову.
  20. Нотатки марні, якщо ви ними не користуєтеся.

Заходьте у мій блог, якщо вам сподобався цей пост. Там є багато інших цікавих конспектів по книгам та івентам, а також перекладені статті. Тож підписуйтесь, ставте хлоп-хлоп.

--

--